Négyszáz oldalas kötet jelent meg a Városliget történetéről

2024.12.05

A Városliget története címmel jelent meg a Múlt-kor Kulturális Alapítvány gondozásában Lovas Dániel hiánypótló műve, amely történeti hűséggel mutatja be a 19. század közepétől napjainkig a Városliget több mint két évszádos múltját.

A Városliget egy folyamatosan változó szövet, ezért, amikor tíz évvel ezelőtt a kormányzat a terület megújításáról döntött, kiemelten fontosan tartotta, hogy a rekonstrukció a Liget saját történelmi hagyományai szerint valósuljon meg - emelte ki Gyorgyevics Benedek, a Városliget Zrt. vezérigazgatója a kötet szerdai bemutatóján, a Néprajzi Múzeumban.

Mint mondta, a Városliget sosem volt a klasszikus értelemben vett közpark, vagy beépített közterület, mindig inkább az épített és a természeti környezetnek egy speciális összhangja jellemezte. Ez tette többek közt a budapestiek és az ország egyik legismertebb és legszerethetőbb parkjává - fogalmazott.

A terület megújítását egy komoly történelmi és történeti kutatás előzte meg, és a rekonstrukció egyik legfontosabb célja az volt, hogy a park az év 365 napján keresztül izgalmas, és értékes helyszín lehessen mindenki számára. A Városliget története című kiadvány ezt az izgalmas átalakulást is bemutatja személyes történeteken és élményeken keresztül is - fűzte hozzá.

A kötet részletesen tárgyalja a Liget Budapest Projektet, amely a park 21. századi, történelmi jelentőségű megújulását valósítja meg. Gyorgyevics Benedek kiemelte, hogy az elmúlt tíz évben tizenkétmilliónál is többen látogatták már meg a park különböző helyszíneit, köztük az új Nagyjátszóteret, az ügyességi és sportpályákat, a kutyás élményparkokat, a megújított botanikus kertet, a Magyar Zene Házát és a Néprajzi Múzeumot, valamint az megújult Szépművészeti Múzeumot és a Millennium Házát.

A parkfejlesztések során több mint 270 ezer négyzetméter zöldfelület újult meg, 72 ezer négyzetméter burkolatot bontottak el, és több mint 500 fát, 70 000 cserjét, valamint 200 000 évelőt ültettek el, miközben a Városliget autómentesítése is megkezdődött.

Az idei eredmények közül kiemelkedik a KRESZ park felújítása, a Néprajzi Múzeum új állandó kiállításának megnyitása, de fontos lépés az is, hogy a Városliget mellett lesz a Nemzeti Fotográfiai Gyűjtemény végleges otthona, a Szépművészeti Múzeum tagintézményeként működő Nemzeti Fotóművészeti Múzeum, amely Klösz György, a magyar fotográfia egyik kiemelkedő alakjának egykori villájából és fotográfiai műhelyének székhelyéből kialakított épületben kap új, végleges otthont.


(MTI/fotó: Balogh Zoltán)