Csendes kilépés

2025.03.13

Van egy jelenség, amiről egyre többet hallunk a munkahelyeken. A quiet quitting nem azt jelenti, hogy valaki benyújtja a felmondását és elhagyja a munkahelyét. Éppen ellenkezőleg. Fizikailag ott van, elvégzi a feladatait, de semmi többet. Csak annyi, ami a munkaköri leírásban szerepel.

A csendes kilépés nem lustaság vagy felelőtlenség kérdése. Sokkal inkább egy válasz arra, hogy a munkavállalók kiégnek, elvesztik a motivációjukat, vagy úgy érzik, hogy a plusz erőfeszítésük nem kap elismerést. Az alábbi tényezők gyakran hozzájárulnak ehhez a jelenséghez:

Kiégés és túlterheltség: Ha valaki sokszor túlórázik, folyamatosan nyomás alatt dolgozik, egy idő után elfárad. A csendes kilépés egyfajta önvédelmi mechanizmusként is felfogható.

Elismerés hiánya: Ha a munkavállaló úgy érzi, hogy az erőfeszítéseit nem veszik észre vagy nem becsülik meg, akkor egy idő után már nem is próbálkozik többet.

Karrierlehetőségek hiánya: Ha nincs előrelépési lehetőség, vagy a vezetőség nem támogatja a fejlődést, az emberek hajlamosak a minimális szintre redukálni az energiabefektetésüket.

Munka-magánélet egyensúlya: A pandémia óta sokan felismerték, hogy a munka nem minden, és az egészségük, a családjuk vagy a hobbijuk fontosabb lehet, mint a folyamatos túlmunka.


Mit tehet egy cég a csendes kilépés ellen?

A csendes kilépés nem egy egyéni probléma, hanem egy szervezeti kihívás. Ha egyre több munkavállaló távolodik el érzelmileg a munkájától, az azt jelenti, hogy a munkahelyi kultúrában valami nincs rendben.

A legjobb munkaerő nem az, aki "ott van" – hanem az, aki valóban jelen van.

Beszéljünk róla

A vezetők sokszor csak akkor veszik észre a problémát, amikor már késő. Fontos, hogy rendszeresen legyenek olyan beszélgetések, ahol a munkavállalók őszintén elmondhatják, hogy érzik magukat. Egy-egy "Hogy vagy?" kérdés néha többet ér, mint egy egész teljesítményértékelés.

Elismerés és visszajelzés

A pozitív visszajelzés csodákra képes. Nem kell mindig nagy jutalmakban gondolkodni. Egy egyszerű "Köszönöm, ezt nagyon jól megoldottad" mondat is sokat jelenthet.

Reális elvárások és egészséges munkahelyi kultúra

A folyamatos túlóra, az elérhetőség elvárása munkaidőn kívül vagy az irreális célok hosszú távon kiégéshez vezetnek. A vállalatoknak érdemes újragondolniuk, hogy milyen elvárásokat támasztanak a dolgozóikkal szemben.

Fejlődési lehetőségek biztosítása

Ha a dolgozók látják, hogy van lehetőségük előrelépni vagy új készségeket elsajátítani, nagyobb eséllyel maradnak motiváltak. Egy képzés, mentorálás vagy akár egy új projekt lehetősége sokat segíthet.

Rugalmasság és munka-magánélet egyensúly

A rugalmas munkarend, a home office lehetősége vagy akár egy 4 napos munkahét bevezetése sokat segíthet abban, hogy a munkavállalók ne érezzék úgy, hogy az életük a munka körül forog.

A csendes kilépés egy figyelmeztető jel. Azt mutatja, hogy valami nincs rendben a munkahelyi kultúrával vagy a vezetési gyakorlattal. Ha egy cég odafigyel a munkavállalóira, támogatja őket és valódi párbeszédet folytat velük, akkor nemcsak a csendes kilépést kerülheti el, hanem egy motiváltabb, elkötelezettebb csapatot is építhet.